czwartek, 10 marca 2011

SZKOŁA MODLITWY

Człowiek nosi w sercu pragnienie poznania Boga. Zostało ono wpisane przez Boga podczas stworzenia człowieka na Jego podobieństwo i obraz (KKK 27). Możemy poznać go przez własne doświadczenia, gdyż Boska cząstka jest w nas od Chrztu Świętego, jednak aby poznać Go bardziej potrzebujemy pomocy, którą przynosi nam sam Bóg w postaci Pisma Świętego. Jak wiemy autorem Pisma Świętego jest Bóg, zostało spisane przez ludzi pod natchnieniem Ducha Świętego. Można powiedzieć że jest to list od przyjaciela, w którym opisu siebie, abym nie stracił z nim kontaktu. (KKK 105)

Święty Hieronim powiedział że: „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”. Dlatego też w tym numerze postanowiłam przybliżyć modlitwę (jedną z wielu metod) fragmentami Pisma Świętego, zwaną Namiotem Spotkania. Tradycja Namiotu Spotkania zaczerpnięta jest z Księgi Wyjścia. Uczymy się jej od Mojżesza: „Mojżesz zaś wziął namiot i rozbił go za obozem, i nazwał go Namiotem Spotkania. A ktokolwiek chciał się zwrócić do Pana, szedł do Namiotu Spotkania, który był poza obozem. Ile zaś razy Mojżesz szedł do namiotu, cały lud stawał przy wejściu do swych namiotów i patrzał na Mojżesza, aż wszedł do namiotu. Ile zaś razy Mojżesz wszedł do namiotu, zstępował słup obłoku i stawał u wejścia do namiotu, i wtedy [Pan] rozmawiał z Mojżeszem. Cały lud widział, że słup obłoku stawał u wejścia do namiotu. Cały lud stawał i każdy oddawał pokłon u wejścia do swego namiotu. A Pan rozmawiał z Mojżeszem twarzą w twarz, jak się rozmawia z przyjacielem.” (Wj 33, 7-11)
Metoda studiowania Pisma Świętego
  1. Wybierz urywek (może być fragment czytania z dnia)
  2. Analizuj ten urywek przez zadawanie pytań (kto, gdzie, kiedy, dlaczego) Szukaj podobieństw, różnic, powtórzeń, słów kluczowych, poleceń itd.
  3. Spróbuj zdecydować jaka jest główna myśl fragmentu. Zauważ że istnieje kilka sposobów podejścia do tego samego urywka i wydostania głównej myśli.
np.( Łk 4, 1-13) główna myśl: Jezus pokonuje pokusę.
  1. Zadaj pytanie konsekwentnie pochodzące z myśli przewodniej. Zazwyczaj będzie to pytanie typy: Dlaczego? Jak? Co?
np. Jak Jezus pokonał pokusę? ( Łk 4, 1-13)
  1. Odpowiedz na postawione pytanie.
np. Jak Jezus pokonał pokusę?:
  • Napełniony był Duchem Świętym (w. 1)
  • Stosował Słowo Boże (w. 4, 8, 12)
  1. Zastosowanie, czyli co ten fragment znaczy dla mnie?
  • Gdzie odkrywam swoją słabość, potrzebę?
  • Co mogę zrobić w tym kierunku z pomocą Bożą?
  • Spróbuj sprowadzić Treść Słowa Bożego do triady: polecenia do wykonania, dane obietnice, grzechy do uniknięcia.
Materiały wykorzystane z Notatnika Oazowego I st,
Wydawnictwo Światło-Życie, Kraków 2007;
artykuł z styczniowego numeru gazetki NA WIEŻY


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz